Enzymy trawienne - dlaczego są ważne?

Enzymy trawienne - dlaczego są ważne?

Enzymy – czym są i dlaczego są takie ważne?

 

Grupy enzymów można porównać do ekip instalacyjnych, budowlanych, konserwacyjnych czy rozbiórkowych organizmu. Enzymy to głównie białka, choć niektóre z nich to bardziej wyspecjalizowane cząstki RNA, które spełniają określone role.

Wyróżniamy trzy podstawowe grupy enzymów:

metaboliczne,

trawienne,

pochodzące z pożywienia.

 

Enzymy metaboliczne.

Są wytwarzane w naturalny sposób przez organizm. Pełnią kluczową rolę dla wzrostu, utrzymania i regeneracji wszystkich tkanek i organów. Mają także istotne znacznie dla usuwania produktów rozkładu i substancji odpadowych.

Enzymy trawienne.

Podobnie jak enzymy metaboliczne są wytwarzane naturalnie przez organizm. Rozkładają pożywienie na składniki odżywcze i produkty odpadowe, a także są odpowiedzialne za wchłanianie i przekazywanie substancji odżywczych do tkanek i narządów.

Enzymy pochodzące z pożywienia.

Są wykorzystywane przez organizm do rozkładu pożywienia (podobnie jak enzymy trawienne), ale powstają poza ludzkim organizmem. Są dostarczane z surowym pożywieniem lub z suplementów.

Jaką rolę spełniają enzymy?

Wszystkie enzymy to katalizatory, czyli substancje przyspieszające przebieg reakcji chemicznych. Z udziałem enzymów reakcje zachodzą szybciej, a ponadto ich przebieg wymaga mniej energii. Mówiąc najprościej: reakcje, które wymagałyby dni lub tygodni (a niektóre wcale by nie zachodziły) w obecności enzymów przebiegają błyskawicznie.

Enzymy uczestniczą w miliardach cyklicznie następujących reakcji w całym organizmie. Są to procesy zapewniające materiały dla wzrostu i regeneracji, a także biorące udział w trawieniu, dostarczaniu składników odżywczych, usuwaniu produktów przemiany materii z komórek, transferze energii, przewodnictwie nerwowym oraz w wielu innych procesach. Bez nich nasze organizmy stałyby się bezładnym zbiorem zaśmieconych komórek.

Enzymy trawienne a procesy trawienia.

Trawienie to proces rozkładu pożywienia na mniejsze, łatwiej przyswajalne cząstki. Rozpoczyna się w momencie gdy tylko zaczynamy jeść. Najpierw enzymy zawarte w ślinie wstępnie rozkładają rozdrobniony pokarm do momentu, gdy trafi on do żołądka. Tam zadanie przejmują inne enzymy, prowadząc dalszy rozkład pożywienia i przygotowując jego poszczególne składniki do właściwego przyswojenia w końcowej fazie procesu trawienia, które następuje w jelicie cienkim (lub do wydalenia). Bez udziału enzymów organizm nie byłby w stanie wydobyć z pokarmu żadnych właściwości odżywczych.

Jaki wpływ na organizm ma nieprawidłowe trawienie?

Gdy układ trawienny funkcjonuje prawidłowo i enzymy spełniają swoje funkcje, trawienie przebiega łatwo i niezauważalnie. Jeżeli jednak tak nie jest, może to mieć istotny wpływ na nasze zdrowie fizyczne i kondycję psychiczną. Nieprawidłowe trawienie może negatywnie wpływać na każdą tkankę, każdy organ i na każdy układ organizmu – w pierwszym rzędzie przez niewystarczające odżywienie.

Złe trawienie przynosi wiele niepożądanych skutków, między innymi wzdęcia. Gdy nie trawisz prawidłowo, toksyny i substancje odpadowe mogą pozostawać w organizmie i gromadzić się, co może prowadzić do problemów zdrowotnych. Co więcej, nowoczesna dieta, która często w znacznym stopniu składa się z wysoko przetworzonej żywności, może obciążać przewód pokarmowy i przyczyniać się do dolegliwości ze strony układu pokarmowego.

W dzisiejszych czasach dolegliwości trawienne należą do najczęstszych przyczyn wizyt u lekarza, zatem niewątpliwie powinniśmy w większym stopniu wspierać prawidłowe trawienie. Enzymy mogą być w tym przypadku pomocne.

W jaki sposób mogę poprawić trawienie?

Jeżeli masz kłopoty z trawieniem, najprawdopodobniej prowadzisz złą dietę. Najprostszym sposobem utrzymania dobrego trawienia jest zdrowa, zbilansowana dieta, która może dostarczyć w odpowiednich proporcjach wszystkie składniki odżywcze potrzebne Twojemu organizmowi dla dobrego zdrowia. Postaraj się ograniczyć lub wyeliminować ze swojej diety przetworzoną żywność i nastawić się na pokarmy surowe, nieprzetworzone, ekologiczne i pełnowartościowe.

Podstawowe enzymy trawienne.

  • Lipaza – przetwarza tłuszcze. Ponieważ tłuszcz nie jest rozpuszczalny w wodzie, w celu wchłonięcia i wykorzystania go przez organizm musi zostać specjalnie przetworzony. Lipaza ułatwia również absorpcję witamin i substancji odżywczych rozpuszczalnych w tłuszczach, w tym witamin: A, D, E i K, a także karotenoidów, takich jak luteina i astaksantyna oraz składników roślinnych , np. kurkuminy.
  • Proteazy – do prawidłowego rozkładu białka. Są wydzielane przez gruczoły w żołądku i przez trzustkę. Organizm wytwarza różne proteazy, funkcjonujące na różnych poziomach pH w kolejnych odcinkach przewodu pokarmowego. Dzięki temu może pozyskać więcej wartościowych składników z pożywienia.
  • Amylaza – rozkłada węglowodany. Ten ważny enzym jest obecny w ślinie i rozpoczyna proces trawienia gdy tylko pierwszy kęs pokarmu znajdzie się w ustach. Można powiedzieć, że amylaza zamienia węglowodany w cukry proste, które organizm wykorzystuje głównie dla generowania energii.
  • Laktaza – enzym potrzebny do rozłożenia laktozy. Laktoza to cukier znajdujący się w mleku i jego przetworach. Szacuje się, że od 30 do 50 milionów Amerykanów cierpi na nietolerancję laktozy. Wiele produktów mlecznych zawiera również wysoki poziom białka i tłuszczu. Aby strawić laktozę, białko i tłuszcz znajdujące się w produktach mlecznych, organizm potrzebuje wystarczającej ilości odpowiednich enzymów, takich jak laktaza, proteazy i lipaza.
  • Celulaza – to w zasadzie kilka podobnych enzymów, z których wszystkie rozkładają celulozę pochodzącą z roślin. Nasze organizmy nie wytwarzają w sposób naturalny celulazy, jest zatem istotne, abyśmy ją uzyskali z diety. Celulaza jest również wytwarzana na drodze fermentacji przez florę jelitową (organizmy probiotyczne). Inne enzymy nie mogą rozłożyć ścian komórek roślinnych, więc celulaza może nam pomóc uzyskać jak największe korzyści ze spożywanych owoców i warzyw, w postaci zawartych w nich substancji odżywczych.
  • Nattokinaza – to enzym wyizolowany z natto (tradycyjnej japońskiej potrawy, przygotowanej ze sfermentowanej soi). Natto jest spożywane od tysięcy lat ze względu na swoje liczne właściwości prozdrowotne. Niedawno przeprowadzone badania kliniczne oraz niekliniczne wykazały, że nattokinaza (wyspecjalizowana proteaza) może sprzyjać zdrowiu serca i układu krążenia, pomagając w utrzymaniu prawidłowego poziomy fibryny. Fibryna to duże, nierozpuszczalne białko, biorące udział w prawidłowym procesie krzepnięcia krwi, które ma kluczowe znaczenie dla prawidłowego gojenia ran.
  • Bromelina – jest enzymem proteolitycznym pochodzącym z łodygi ananasa, mającym właściwości trawienia białka. Spożywana z pokarmami może wspomagać prawidłowe trawienie, a jeśli jest spożywana pomiędzy posiłkami, może wspomagać utrzymanie komfortu stawów i być pomocna w łagodzeniu przejściowej bolesności, związanej z nadmierną eksploatacją stawów.
do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium