Witamina B12

Witamina B12 (kobalamina)

jest witaminą rozpuszczalną w wodzie. Jej źródłem są produkty zwierzęce, głównie mięso. Aktywna forma witaminy B12 nie występuje w żadnych źródłach roślinnych. Z tego względu zaleca się jej suplementację weganom. Witamina B12 produkowana jest także przez bakterie w procesie fermentacji. Bakterie wchodzące w skład mikroflory jelitowej człowieka również wytwarzają pewne ilości kobalaminy. Problem w tym, że produkcja ta odbywa się w jelicie grubym, natomiast wchłanianie witaminy B12 następuje w jelicie cienkim, jest to zatem proces nieistotny z punktu widzenia uzupełniania tego związku. Prawidłowe wchłanianie witaminy B12 z pożywienia jest uzależnione od zdrowia układu pokarmowego i właściwej flory bakteryjnej. W przypadku jakichkolwiek zaburzeń pokarmowych, a także z wiekiem absorpcja witaminy B12 zmniejsza się, co prowadzi do jej niedoboru.

Funkcje witaminy B12:

Witamina B12 odpowiada za utrzymywanie i wzmacnianie prawidłowej przemiany materii oraz wytwarzanie energii w komórkach. Wpływa na zmniejszenie uczucia zmęczenia, znużenia i utrzymania wysokiej aktywności oraz sprawnej pracy mięśni. Wraz z witaminą B6 i kwasem foliowym bierze udział w procesie rozkładu homocysteiny, której podwyższony poziom jest ważnym czynnikiem ryzyka rozwoju schorzeń związanych z miażdżycą tętnic, a zwłaszcza choroby wieńcowej i zawału serca. Coraz częściej to właśnie poziom homocysteiny jest uznawany za bardziej miarodajny w określaniu ryzyka tych schorzeń niż poziom cholesterolu. Witamina B12 jest ważna dla układu nerwowego, utrzymania zdrowia psychicznego oraz sprawności umysłowej. Uczestniczy bowiem w tworzeniu neuroprzekaźników oraz otoczki mielinowej otaczającej komórki nerwowe. Jej niedobór daje na tym polu wiele możliwych, mało charakterystycznych objawów. Należą do nich m.in.: niepokój, uczucie drętwienia i mrowienia, depresja, zaburzenia pamięci czy równowagi, zmiany osobowości, a także zmiany degeneracyjne tj. choroba Alzheimera czy stwardnienie rozsiane. Wykazano, że to właśnie niski poziom kobalaminy odpowiada za rozwój szeregu schorzeń wieku późnego, tj. demencja czy otępienie. Witamina B12 ma istotne znaczenie w produkcji ciałek krwi. Razem z kwasem foliowym uczestniczy w regulacji tworzenia i dojrzewania czerwonych krwinek. Przy niedoborze witaminy B12 czerwone krwinki są zbyt duże i nie dojrzewają prawidłowo, co może doprowadzić do rozwinięcia się niebezpiecznej choroby zwanej niedokrwistością złośliwą. Ponadto witamina B12 wykorzystywana jest do syntezy DNA każdej komórki organizmu, w tym wszystkich rodzajów krwinek, płytek, szpiku, przeciwciał – stąd też istotny wpływ na działanie układu immunologicznego.

 

Wskazania do suplementacji:

  • wiek >50. roku życia – ze względu na pogarszające się wchłanianie jej z pożywienia,

  • dieta wegetariańska / wegańska – ze względu na wykluczenie / ograniczenie spożycia produktów zwierzęcych, będących źródłem witaminy B12,

  • podwyższony poziom homocysteiny,

  • dolegliwości układu pokarmowego: celiakia, choroba Crohna, zapalenie żołądka, jelit, itp.

  • przyjmowanie leków ograniczających wydzielanie kwasu żołądkowego,

  • uprawianie sportu – zwiększone przemiany energetyczne, w których kobalamina bierze udzał.

 

Polecamy w szczególności suplement diety F-VIT B12 firmy FORMEDS, zawierający witaminę B12 (metylikobalaminę) oraz inulinę z korzenia cykorii w formie proszku. Witamina B12 została otrzymana w procesie fermentacji. Produkt jest odpowiedni dla wegetarian i wegan.

 

 

Źródło: www.formeds.com.pl/kompendium

do góry
Sklep jest w trybie podglądu
Pokaż pełną wersję strony
Sklep internetowy Shoper Premium